Ana Sayfa Temettü hakkında herşey Temettü emekliliği

Temettü emekliliği

0

Temettü en basit hali ile kâr payı dağıtımı demektir. Borsada işlem gören şirketler her yıl gerçekleştirmiş Oldukları ticari faaliyetleri sonucunda eğer bir kâr elde ediyorsa bu karı temettü ile hissedarlarına dağıtmaktadır. Temettü ödemeleri birçok yatırımcının ilgisini çeken bir avantajdır. Birçok borsa yatırımcısı yatırımlarını yaparken temettü ödemesi yapan şirketleri özellikle değerlendirmeye almaktadır.

Temettü kavramının ne olduğunu öğrendikten sonra yatırıma yönelik hedefleri bulunan insanların temettü emekliliği kavramı dikkatini çekmektedir. Temettü kelimesi kâr payı anlamına gelirken temettü emekliliğinin ne olabileceği merak uyandırmaktadır. Şöyle ki; temettü emekliliği temettüden elde edilen pasif gelirin yaşam masraflarını karşılayacak hatta bunun çok daha üstüne çıkabilecek bir düzeye gelmesi aşamasıdır. Karlılığı yüksek, güçlü ve köklü firmalarda bulunan ortaklık payınız uzun vadede sağlayacağı karlılık ile birlikte sizler için bir emeklilik sürecini başlatabilecektir.

Temettü emekliliği denildiğinde öncelikli olarak yüksek temettü verimine sahip ve aynı zamanda düzenli bir büyümeye sahip olan köklü şirketler ile yapabileceğiniz bir ortaklık sürecinin olması gerekecektir. Bu tür şirketlerin borsada işlem gören hisse senetlerinden alarak uzun vadede temettüden çok yüksek oranda bir gelir elde edebilirsiniz. Temettüden elde edeceğiniz bu gelir yaşam masraflarınızı karşılayabildiği gibi bu masrafların çok daha üzerine çıkarak sizlere güvenli bir gelecek sunabilmektedir.

Temettü emekliliği güvenli mi?

Temettü emekliliği özellikle yabancı ülkelerde birçok yatırımcının çok önem verdiği bir yatırım yöntemidir. Son yıllarda ülkemizde de en güvenli ve uzun vadede önemli düzeyde fayda sağlayacak bir yatırım yöntemi olarak değerlendirilmektedir. 

Temettü emekliliği borsada işlem gören şirketlerde hisse sahibi olan yatırımcıların bu şirketlerin yıllık kâr payından elde etmiş olduğu gelirlerin gündelik yaşama dair tüm giderlerini karşılayabilecek boyuta ulaşması demektir. Hatta çoğu kez gündelik ihtiyaçlarınızın çok daha üstünde temettü alımı yaptığınızda artık temettü emekliliği aşamasına ulaştınız demektir. Bu düzeye ulaşabilmek için geleneksel olarak temettü dağıtımı yapan şirketlere uzun vadeli ve düzenli yatırımlar yapıyor olmanız gerekmektedir. Her ay belirli oranlarda hisse senedi alımı yaptığınızda ve her yıl sonunda elde etmiş olduğunuz temettüleri düzenli olarak bir birikime dönüştürdüğünüzde bu yatırım sizin için bir nevi emeklilik olacaktır.

Temettü emekliliği yatırımlarımızın güvenli olabilmesi için geçmiş yıllara ait temettü ödeme tablolarını ve takvimlerini inceliyor olmanız önerilmektedir. Ülkemizde önde gelen bazı şirketler geleneksel temettü ödemeleri ile çok düzenli ve güvenli bir profil çizmektedir. Eğer temettü emekliliği için aylık olarak belirli bir bütçede düzenli bir ödeme yapabileceğinizi planlıyorsanız ve bunun için bugüne kadar güvenli olarak nitelendirilen şirketlere yöneliyorsanız temettü emekliliği yatırımları sizin için her zaman en doğru ve en güvenli yöntem olacaktır.

Temettü emekliliğinin avantajları

Bugün bilinçli birçok borsa yatırımcısı düzenli olarak ve yüksek oranlarda temettü dağıtımı yapan şirketlere uzun vadeli olarak yatırım yapmaktadır. Her ay düzenli olarak hisse senedi alım yaptığınızda uzun bir vadenin sonunda;

  • Her geçen gün hisse senedinizin değeri artacaktır
  • Her geçen gün o şirkette mevcut olan ortaklık payınız artacaktır 
  • Her yıl sonunda elde edilen net kar üzerinden temettü hakkınız olacaktır. 

Dolayısıyla temettü dağıtımı yapan bir şirkete düzenli olarak bir yatırım yapmak uzun bir vadenin sonunda gündelik tüm ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayabileceğiniz bir gelire sahip olmanıza olanak sağlayacaktır.

Yukarıdaki maddelerden de anlayacağınız gibi temettü emekliliğinin yatırımcılara sağlamış olduğu iki farklı avantaj bulunmaktadır. Temettü emekliliği yatırımını hedef aldığınızda öncelikli olarak güçlü bir şirketin hissedarı olmak uzun vadede düzenli olarak yapacağınız yatırımlarla sürekli hisse miktarınızı yükseltmek gelecekte sizler adına çok önemli bir birikim demektir. 

Örneğin 10 yıllık bir dönemi baz aldığımızda, bugün yatırım yapmaya başladığınız şirket hissesinin her geçen gün değer kazandığını düşündüğünüzde 10 yılın sonunda bugünkü fiyattan almış olduğunuz şirket hisseleriniz çok daha yüksek rakamlarda bir değere sahip olacaktır. Dolayısıyla temettü emekliliğini hedefleyerek düzenli bir yatırım yolunu seçtiğinizde;

  • Hem şirketteki hisse payınız sürekli olarak artış gösterecek,
  • Hem de sahip olduğunuz hisse değerinin birim fiyatı her geçen gün artarak uzun bir vadenin sonunda çok önemli bir birikim olarak sizlere sunulacaktır.

Temettü emekliliği hedefinizde hisse payınızın ve hisse değerinizin artışı ile birlikte bu kazanca ek olarak her yıl hisse sahibi olduğunuz şirketin elde etmiş olduğu kar üzerinden hisseniz oranında hak sahibi olacaksınız.  Dolayısıyla düzenli bir yatırım ile çift yönlü bir kazanç elde ederek uzun bir vadenin sonunda kendinizi emekli konumunda bulabilirsiniz.

Temettü emekliliği mi, bireysel emeklilik mi?

Temettü emekliliği için yatırımcılara yapılan ortak tavsiye şu şekildedir. Yüksek verime sahip ve düzenli bir büyüme grafiği olan köklü şirketlerden birkaç farklı şirket belirleyerek bu şirketlere aylık olarak orantılı bir şekilde düzenli yatırım yapmanız önerilmektedir.

Her ay mevcut bütçenizden yatırım adına ayırabileceğiniz bir miktar belirleyerek bu miktar ile belirlemiş olduğunuz şirketlerden eşit hisse payı alımları yapabilirsiniz.  Temettü emekliliği yatırımlarında o gün almış olduğunuz hisse değerinin hangi düzeyde olduğunun bir önemi bulunmamaktadır.  Çünkü bu yatırım uzun vadeli bir yatırımdır. Zaten uzun dönem içerisinde almış olduğunuz hisselerin birim fiyatlarında bir yükseliş söz konusu olacağı için o gün hisse payınızı alırken hangi değer üzerinden aldığınızın bir önemi olmayacaktır. Her ay belirli bir miktarda hisse senedi alım yaptığınızda her geçen gün şirketlerde bulunan mevcut ortaklık payınızda bir artış yaşanacaktır. Aylık olarak düzenli bir yatırım yapıyor olmak yatırımcıların temettü emekliliği ile bireysel emeklilik arasında bir karşılaştırma yapmalarına neden olmaktadır.

 Bildiğiniz gibi bireysel emeklilik uygulamasında sizlerden aylık olarak düzenli bir bedel alınmak da ve uzun bir vadenin sonunda yapmış olduğunuz bu birikim toplu olarak sizlere faizi ile birlikte teslim edilmektedir. Ancak sigorta şirketleri tarafından sunulan bireysel emeklilik projesi ile benzer bir yatırım sürecine tabii olan temettü emekliliği bireysel emeklilik çalışmalarına nazaran doğru şirketler üzerinden yapıldığında çok daha karlı bir yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir. Çünkü temettü emekliliği çok yönlü bir kazanç sistemidir. Seçmiş olduğunuz şirketler batmadığı ve sürekli yükselen bir ivme ile büyüdüğü sürece uzun bir vadenin sonunda çok önemli bir birikime sahip olmanıza olanak sunmaktadır.

Ve bu sistem aracılığıyla elde etmiş olduğunuz karlılık ve toplu gelir yaşam standartlarının üstüne çıktığında temettü emekliliğiniz gerçekleşmiş demektir.

Önceki İçerikTemettü tarihleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz